Frendy är VAV‑koncernens moderna IT‑partner


VAV erbjuder högkvalitativt och prisvärt boende, särskilt för hushåll med låga och medelstora inkomster. Bolaget stödjer invånare i utmanande livssituationer och arbetar aktivt för att förebygga vräkningar och hemlöshet.

Arbetet med boendetjänster kräver en tillförlitlig, säker och lättskött IT‑miljö. Frendy fungerar som VAV‑koncernens IT‑partner och möjliggör en smidig och trygg vardag. 

VAV‑koncernens partnerskap med Frendy inleddes för fem år sedan, när Mikko Toivonen började i sin roll som teknologidirektör. 

”Ett av mina första ansvarsområden var att genomföra upphandlingen av en IT‑partner. Vi valde Frendy, och sedan dess har jag haft stort förtroende för Frendys förmåga att underhålla och utveckla vår IT‑miljö”, säger Toivonen. 

I det dagliga kunskapsarbetet måste IT helt enkelt fungera

VAV‑koncernens IT‑miljö är byggd kring det moderna Microsoft‑ekosystemet och använder Microsoft 365 Business Premium‑licenser. Molntjänster möjliggör mobilt arbete och ger anpassningsförmåga i hela organisationen. 

”Vi använder ett brett urval av SaaS‑tjänster, och vår Microsoft 365‑miljö är helt molnbaserad. Med andra ord är vi en “molnet endast”-organisation och tar inte längre i bruk nya system som inte finns i molnet”, förklarar Toivonen. 

VAV‑koncernen sysselsätter 65 bostadsproffs, vars dagliga arbete till stor del består av att behandla och hantera olika typer av information. Sedan covid‑19‑pandemin har arbetet blivit mer platsoberoende och rörligt. 

”Vi har kunskapsarbetare som gör sitt jobb på kontoret, hemma, i bilen och ute på våra bostadsområden. Uppkopplingar och enheter måste fungera överallt. Molnmiljön och det stöd som Frendy erbjuder har fungerat mycket bra i vårt dagliga arbete.” 

”Toivonen säger: ‘Om ett problem uppstår behöver våra medarbetare inte oroa sig över det de kan ringa Frendy och ta en kopp te medan en specialist löser problemet på distans.” 

VAV

VAV‑koncernen, som ägs av Vanda stad, består av moderbolaget VAV Yhtymä Oy och dess dotterbolag VAV Asunnot Oy, VAV Servicebostäder Oy och VAV Omsorgsbostäder Oy. Det stora och mångsidiga bostadsbeståndet svarar på Vanda stads växande behov och stöder invånare i många olika livssituationer. 


  • Bransch: bostadsutveckling, ägande och förvaltning 
  • Grundat: 1986 
  • Omsättning: 100 miljoner euro 
  • Antal anställda: 65 
  • Plats: Vanda 
  • IT‑ledning: Head of ICT 
  • IT‑miljö: Microsoft‑baserad, med målsättning att bli en “cloud‑only”‑miljö 
  • IT‑partnerskap: Frendys kund i fem år 
  • Frendys tjänster i bruk: Sopiva IT (Workstation, Cloud, Server, Mobile och Network), utvecklingsprojekt för Microsoft‑miljön, mobilmiljön och cybersäkerheten 

En IT‑chef behöver en sparringpartner 

Toivonen är ensam ansvarig för koncernens IT‑verksamhet. Partnerns expertis och stöd är därför en avgörande del av det dagliga arbetet särskilt i en molnbaserad miljö. 

”Som den enda IT‑specialisten i organisationen är sparringen med Frendy oerhört viktig för att utveckla vår IT. Hur ska vi förbättra vår cybersäkerhet? Vilka av Microsofts nya tjänster borde vi dra nytta av? I många av dessa överväganden har Frendys expertis varit ovärderlig.” 

Betydelsen av partnerskapet kan sammanfattas i en enda tanke: 

”Visdom bor inte i bara ett huvud. Det bredare expertteam som vi får genom Frendy är avgörande för att hålla vår IT‑verksamhet igång.” 

Baserat på de gemensamma sparringsessionerna har VAV och Frendy till exempel utvärderat Microsoft‑miljöns nuläge och genomfört projekt som stärker cybersäkerheten. 

”Vi har också deltagit i en phishing‑medvetandekampanj där vår personal fick simulerade phishingmejl. Kampanjen gav oss värdefulla insikter i medarbetarnas nivå av cybersäkerhetsmedvetenhet.” 

Av de senaste utvecklingsprojekten lyfter Toivonen fram genomgången av hanteringen av mobila enheter: 

”En specialist gick igenom apparna som används på våra mobila enheter för arbetet samt de tillhörande Intune‑inställningarna och gav sedan rekommendationer om vad som borde förbättras.” 

Sopiva IT enhetliggjorde tjänstemodellen 

Våren 2025 tog VAV‑koncernen i bruk Frendys nya Sopiva IT‑underhålls‑ och supporttjänster i hela IT‑miljön. 

”Vår tidigare tjänsteupplägg fungerade, men vi ville ha en partner som kunde arbeta enligt sina egna standardiserade modeller. Det leder till färre fel och bättre kostnadseffektivitet. Förändringarna från den tidigare modellen var lätta för oss att godta, och Frendy genomförde övergången smidigt.” 

Implementeringen av Sopiva IT‑tjänsterna inkluderar och kräver inget separat utvecklingsprojekt. Tjänsterna kan tas i bruk direkt i den befintliga miljön. Standardiseringen av tjänsterna har ändå stärkt exempelvis organisationens cybersäkerhet. 

”Tidigare när användaren kontaktade supporten, behövde hen läsa upp en säkerhetskod från TeamViewer för att starta fjärrsessionen. Nu med N‑able kan supportteamet ansluta direkt till enheten. Detta eliminerar risken för att någon försöker få tag på koden och få fjärråtkomst till datorn i illvilligt syfte”, förklarar Toivonen. 

VAV köper Sopiva IT‑tjänster för en fast månatlig avgift, som inkluderar både underhålls‑ och supporttjänster. 

”Vi ville att supportärenden skulle ingå i den månatliga serviceavgiften. Detta innebär att partnern har ett incitament att minimera antalet ärenden. Dessutom kan partnern föreslå utvecklingsprojekt som hjälper till att minska mängden ärenden. Jag tror att denna modell gynnar både kunden och partnern.” 

En tjänst med månadspris är inte endast enkel att budgetera; den sparar också tid. 

”I en ärendebaserad modell måste varje ärende kontrolleras för att avgöra om det ingår i grundavgiften eller ska faktureras separat. Det är förvånansvärt arbetskrävande. Jag betalar mycket hellre för en tjänst där ärenden inte uppstår vilket innebär att allting helt enkelt fungerar.” 

Frendy osoittamassa

Du behöver bara en Frendy – du får alla IT-tjänster från en partner