EOL-webinaari 28.5.2026: Tietoturvaa, vastuullisuutta ja taloudellista järkeä


Tiesitkö, että jopa 80 % IT:n ilmastovaikutuksista syntyy jo laitteiden tuotannon aikana? Sama laitekantaan sitoutunut pääoma menettää arvoaan nopeasti, jos käytöstä poistoon ei ole hallittua mallia. Samalla kiristyvä regulaatio ja raportointivaatimukset edellyttävät yrityksiltä entistä parempaa läpinäkyvyyttä.

Tässä webinaarissa pureudumme siihen, miksi IT-laitteiden vastuullinen käytöstä poisto (EOL) on strateginen kysymys jokaiselle organisaatiolle – ja miten se kannattaa hoitaa fiksusti.

Frendy x Inrego EOL-webinaari:
Tietoturvaa, vastuullisuutta ja taloudellista järkeä
to 28.5.2026 klo 14.30–15.15

Asiantuntijoina:

  • Harry Sileoni, liiketoimintajohtaja, Frendy
  • Mika Lausamo, asiakkuusjohtaja, Frendy
  • Heini Vainio, Marketing and Business Development Manager, Inrego
  • Jelisei Lindholm, Key Account Manager, Inrego

Agendalla:

  • Miksi elektroniikan kierrätys ei vielä ole “pullonpalautuksen tasolla” – ja miksi muutos on pakko tehdä nyt
  • Miten käytöstä poistetut IT-laitteet tulisi nähdä taloudellisena resurssina, ei jätteenä
  • Miksi tietoturvallinen datan tyhjennys on koko uudelleenkäytön ja kiertotalouden perusta
  • Mitä tuleva regulaatio (mm. ekosuunnitteluasetus ja digitaalinen tuotepassi) tarkoittaa IT-päätöksille ja -hankinnoille
  • Miten vastuullinen EOL-malli tukee raportointia, riskienhallintaa ja liiketoimintaa

Lisäksi esittelemme lyhyesti, miten Frendy ja Inrego voivat tukea organisaatioita IT-laitteiden hallitussa ja vastuullisessa käytöstä poistossa.

Webinaari on maksuton ja suunnattu erityisesti IT-päättäjille, hankinnoista vastaaville sekä vastuullisuus- ja tietoturvateemojen parissa työskenteleville.

Rekisteröidy webinaariin:

Miten voimme parantaa sinun liike-elämänlaatuasi? Soittele tai laita viestiä!